Ekonomi

San Francisco Fed Başkanı Daly Aceleci Faiz İndirimlerine Karşı Uyarıyor

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly, ekonominin ve işgücü piyasasının gücünün yanı sıra Federal Rezerv’in hedefinin üzerinde devam eden enflasyon oranlarına atıfta bulunarak ABD faiz oranlarını düşürmek için aciliyet olmadığını vurguladı. Pazartesi günü Stanford Ekonomi Politikaları Araştırma Enstitüsü’nde konuşan Daly, ölçülü tepkilerin önemini vurgulayarak, “Yapılacak en kötü şey, aciliyet gerekmediği halde aceleci davranmaktır” dedi.

Daly’nin yorumları, Federal Rezerv’in mevcut politika faizini Eylül ortasına kadar %5,25 ile %5,5 arasında tutmasının beklendiği ve son faiz artışından bu yana bir yıldan fazla zaman geçtiği bir dönemde geldi. Fed daha sonra yıl sonundan önce faiz oranlarını iki kez düşürmeyi düşünebilir. Bu öngörü, Fed politika yapıcılarının çoğunun yıl sonuna kadar en az üç faiz indirimi beklediği Mart ayındaki beklentilerden farklıdır.

Yılın ilk çeyreğinde enflasyon oranlarının çoğu tahminin üzerinde gerçekleşmesi, para politikasında olası bir gevşemenin zamanlamasının yeniden değerlendirilmesine yol açtı. Fed’in hedefi %2’lik bir enflasyon oranına ulaşmaktır ve Daly, politikanın gevşetilmesini savunmadan önce enflasyonun bu hedefe doğru ilerlediğine dair güvene ihtiyaç olduğunu belirtmiştir.

Daly ayrıca, mevcut politika duruşunun aşırı kısıtlayıcı olmayabileceğinin göstergeleri olarak sağlam tüketici harcamalarına ve güçlü işgücü piyasasına işaret etti. Geçen ay %3,8 olan işsizlik oranı ile işgücü piyasası, normalde daha agresif bir politika tepkisine yol açacak çok az sıkıntı belirtisi gösteriyor.

San Francisco Fed Başkanı’nın tutumu, aşırı agresif ya da yetersiz bir tepkiden kaçınmaya çalışarak para politikası ayarlamalarına yönelik temkinli bir yaklaşımı yansıtmaktadır. Daly, ABD para politikasını belirlemekten sorumlu 19 merkez bankacısından oluşan grubun bir parçası ve onun bakış açısı, ülkedeki faiz oranlarının yönü hakkında devam eden tartışmalarda etkili oluyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

mihalgazi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu