Haber

Osmaniye’deki depremin ardından dünyaya gelen kuzuya ‘Deprem’ adı verildi

Osmaniye’nin Ellek ilçesinde geçimini hayvancılıkla sağlayan 3 çocuk babası 59 yaşındaki Menderes Çomal, deprem sabahı ahırdaki hayvanlarını kurtarmak için enkazın altına gömüldü.

Enkazdan kendi imkanlarıyla çıkan Çomal, çocuklarını, eşini ve hayvanlarını da alarak dışarı çıktı.

Depremde hafif yaralanan Menderes Çomal’ın kurtardığı koyun ve keçilerden biri kuzu doğurdu.

Adı ‘Deprem’di

Emine Çomal umut dedikleri kuzuya ‘Deprem’ adını verdi.

“Duvarlar hayvanların üzerine yıkıldı”

Menderes Çomal, köylerine hiçbir yetkilinin gelmediğini belirterek, şunları söyledi:

Dışarda ölenlerimiz çoktur. İkisini dün toprağa verdik, ikisini de 3 gün önce toprağa verdik. Belediye başkanının lideri sadece cenazeye geldi, gericiyim. Biz vatandaşsak burası aynı zamanda sarsıntı bölgesidir. Deprem günü sabah ezanına uyandım. Namaz kılarken bir ses geldi, başım döndü sandım. Sonra beyin sarsıntısı olduğunu anladım. Eşimi, çocuklarımı ve köylüleri uyandırdım. Çaresiz kalınca ezanı okumaya başladım. Çalkalama yaklaşık 2 buçuk dakika sürdü. Duvarlar hayvanların üzerine çöktü, hayvanların iplerini bıçakla kestim. Depremden sonra kendim çadır kurdum ve hayvanları kurtardım. Biri doğurmuş Allah herkesin yardımcısı olsun. Bu rezidansta doğdum, burada öleceğim. Kuzumuz depremden sonra dünyaya geldi, bize umut oldu.

“Bize umut verdi, deprem hediyesi oldu”

Emine Çomal ise sarsıntı sonrası dünyaya gelen kuzusunu göstererek şu ifadeleri kullandı:

kimse gelmedi sadece sen geldin Teşekkürler. Artçı sarsıntılar nedeniyle ev biraz sallanıyor. Eski bir konuttu, yıkılmıştı. Tuvalete ihtiyacımız var. Yapamayız. Kuzum depremden sonra doğdu, adını ‘Deprem’ koydum. Bize umut verdi, depremin hediyesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu